Jak długo trzeba płacić alimenty na dziecko?

rodzina

Rodzice z zasądzanymi alimentami na swoje dziecko często zastanawiają się nad tym, jak długo muszą je płacić. Co mówi na ten temat prawo?

 

Obowiązek alimentacyjny polega na przekazywaniu środków do utrzymania członkom rodziny w linii prostej. Najczęściej alimenty płacone są na dzieci po rozwodzie przez rodziców. W pierwszej kolejności do ich płatności zobowiązani są rodzice, a w następnej dziadkowie. Jak długo trzeba je regulować?

 

Alimenty nie kończą się na 18. roku życia

Jednym z często spotykanych, ale błędnych przekonań dotyczących płatności alimentów na dzieci jest to, że należy regulować je tylko do 18. roku życia. W przepisach nie znajdziemy jednak takich informacji.

 

Kodeks rodzinny reguluje, że alimenty trzeba płacić na dzieci aż do momentu, w którym będą mogły one samodzielnie się utrzymywać, chyba że dziecko posiada wystarczający majątek do tego, aby pokrywać koszty swojego utrzymania.

 

Zatem ustanie obowiązku alimentacyjnego nie następuje wraz z osiągnięciem przez dziecko pełnoletności, więc rodzic nie może przestać regulować ich po ukończeniu przez dziecko 18. roku życia.

 

Do końca edukacji i podjęcia pracy zarobkowej

Przepisy prawa wskazują, że rodzice powinni płacić alimenty na dzieci aż do momentu, w którym zakończą one swoją edukację, na przykład studia, a także wtedy, gdy podejmą po nich pracę zarobkową.

 

Nie oznacza to jednak, że rodzic zobowiązany jest do płatności alimentów na dziecko uchylające się od podjęcia pracy – wtedy także może zaprzestać ich płatności, gdy uzyska odpowiedni wyrok sądu.